marketing

5 گام موثر در تدوين استراتژي جايگاه‌يابي برند

آيا تا كنون از خود پرسيده‌ايد چه چيزي كسب و كار شما را از ديگران متمايز مي‌كند؟ بسياري از كمپين‌هاي موفق بازاريابي در يك نقطه با هم اشتراك دارند و آن چيزي نيست جز يك “برند موفق” ! حتي برخي برندها به حدي معروف مي‌شوند كه افراد نام آن‌ها را به جاي خود محصول به كار مي‌برند. براي مثال ممكن است بسياري از افراد به جاي واژه‌ي دستمال كاغذي از كلمه‌ي “كلينكس” يا به جاي واژه‌ي مايع ظرفشويي از “ريكا” استفاده كنند كه هر دو از برندهاي معروف هستند. برخي ديگر از برندها توسط افراد به عنوان معياري استاندارد براي سنجش كيفيت ديگر محصولات مشابه رقيب آن استفاده مي‌شوند. مثلاً اغلب افراد كيفيت يك نوشابه را با كوكاكولا مقايسه مي‌كنند.

يكي از اولويت‌ها و اهداف اصلي هر كسب و كار از برندينگ، تبديل شدن به يك برند موفق و ماندگار است. چرا كه يك برند قوي و موفق جايگاهي امن در ذهن مخاطبان دارد و اين اعتماد باعث وفاداري مشتريان و در نهايت افزايش نرخ بازگشت سرمايه براي كسب و كارها مي‌شود. تنها يك راه اصلي براي اطمينان از اثربخش بودن برندينگ وجود دارد و آن چيزي نيست جز استراتژي جايگاه‌يابي برند!

استراتژي جايگاه‌يابي برند يا Brand Positioning چيست؟

جايگاه‌يابي يك مفهوم انقلابي در برندسازي است كه در سال ۱۹۸۱ توسط ال رايز و جك تراوت مطرح شد. از ديد آنان جايگاه‌يابي پشتيبان هر برند اثربخش است و مانند يك چارچوب، به استراتژي برندينگ سازمان‌ها جهت مي‌دهد. جايگاه‌يابي برند بر آميخته‌ي بازاريابي (قيمت، محصول، ترويج و توزيع) اثرگذار است و به آن‌ها شكل مي‌دهد. جايگاه‌يابي برند چيزي فراتر از طراحي لوگو يا يك شعار تبليغاتي است. جايگاه‌يابي فرآيندي استراتژيك براي متمايز نشان دادن برند شما نسبت به رقبا در ذهن مشتريان است و طي آن برند شما ارزش و جايگاه خود را در ذهن و قلب مشتريان مي‌يابد. به عبارتي ديگر، ادراك مشتريان از يك برند، ميزان علاقه، اعتماد و تمايز برند در ذهن آنان ناشي از جايگاه‌يابي برند است.

در ادامه به معرفي 5 گام موثر در تدوين استراتژي موفق جايگاه‌يابي برند مي‌پردازيم.

5 گام موثر در تدوين استراتژي جايگاه‌يابي برند

گام اول: جايگاه فعلي برند خود را تعيين كنيد.

در اين گام بايد بدانيد كه چه ميزان محصول/ خدمت خود را به عنوان محصولي متفاوت به بازار معرفي كرده‌ايد؟ لحن و پرسوناي برند شما تا چه ميزان از ديد مخاطبان متمايز، خلاق و قابل اعتماد جلوه مي‌كند؟

براي اين كار بايد شناخت صحيحي از بازار و پرسوناي مخاطبان هدف پيدا كرده، ارزش‌ها، ماموريت سازمان، نقاط تمايز، لحن و هويت برند خود را تعريف كنيد. سپس جايگاه فعلي برند خود را با ارزيابي اين نتايج تعيين‌ نماييد.

گام دوم: رقبا را تحليل كنيد.

تحقيقات بازار، بازخوردهاي مخاطبان و شبكه‌هاي اجتماعي مي‌توانند نقش موثري در يافتن رقباي‌تان داشته‌باشند. پس از يافتن رقبا نوبت به تحليل فعاليت‌ها و عملكرد آن‌ها خواهد رسيد. براي اين كار بايد بدانيد رقباي شما چه محصولات يا خدماتي را به چه نحوي و با چه اهدافي ارائه مي‌دهند؟ به كمك تحليل SWOT نقاط قوت و ضعف آنان را بيابيد. استراتژي‌هاي موفق بازاريابي آنان چيست و برند آن‌ها چه جايگاهي در بازار دارد.

گام سوم: نقطه تمايز برند خود را مشخص كنيد.

مهم‌ترين نكته درباره‌ي جايگاه‌يابي برند تعيين يك نقطه‌ي تمايز است. اين ويژگي متمايز كننده دقيقا بايد همان تصويري باشد كه مي‌خواهيد مخاطبان از شما در ذهن خود ساخته و برند شما را نماد آن ويژگي و خصوصيت بدانند. و در نهايت از آن طريق ميان شما و رقباي‌تان تمايز قائل شوند. برجسته‌ترين نقطه تمايز برند شما مي‌تواند آن نقطه‌ي قوت شما باشد كه رقبا در آن ضعيف عمل كرده‌اند.

گام‌چهارم: بيانيه‌ي خود را در مورد جايگاه برند تدوين كنيد.

بيانيه‌ي جايگاه‌يابي برند (Brand Positioning statement) در كنار درگير كردن احساسات مخاطب، توضيح مختصري از ارزش منحصربه‌فرد برند شما در مقايسه با رقبا را به مشتريان ارائه ‌مي‌كند. در اين بيانيه بايد به حداقل ۴ سوال اساسي زير پاسخ دهيد:

  • مشتريان هدف شما چه كساني هستند؟
  • محصول يا خدمت شما چيست؟
  • مهم‌ترين فايده و مزيت محصول شما چيست؟
  • چه دليلي براي اثبات اين مزيت وجود دارد؟

گام پنجم:  جايگاه برند خود را ارزيابي كنيد.

يافتن جايگاه مناسب در ذهن مخاطبان، نقطه‌ي آغاز كار است. پس از آن نوبت به ارزيابي ميزان تحقق اهداف جايگاه‌يابي برند خواهد رسيد. دريافت بازخورد از مشتريان راهي مناسب و مطمئن براي ارزيابي اثربخشي استراتژي جايگاه‌يابي برند است. به كمك تحليل بازخوردها و نظرات مشتريان و مخاطبان  هدف مي‌توانيد دريابيد اين استراتژي تا چه ميزان در ادراكات آنان نسبت به برند شما موثر واقع شده است.

اگر صاحب كسب و كار هستيد و قصد داريد صداي برند خود را به گوش همگان رسانده و تصويري ماندگار و مثبت از برند خود در ذهن مخاطبان خود خلق كنيد، مي‌توانيدآژانس ديجيتال ماركتينگ ماكان را جهت دريافت مشاوره و تدوين استراتژي‌ برندينگ متناسب با كسب و كار خود انتخاب كنيد.

منبع: آژانس ديجيتال ماركتينگ ماكان


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۲:۳۱ توسط:macanagency موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :