marketing

بايد‌ها و نبايدهاي طراحي اينفوگرافي

احتمالا شما هم در مواجهه با جمله‌هاي پشت هم رديف شده يا بلاگ‌هاي طولاني و كسل‌كننده، ترجيح داده‌ايد تا در صورت امكان به سراغ اينفوگرافي‌ها برويد و كليت مطالب را در قالب يك اينفوگرافي مطالعه كنيد. هدف از طراحي اينفوگرافي‌ها، انتقال پيام در ساده‌ترين حالت و در كم‌ترين زمان است و كار به ذهن سپردن اطلاعات را براي ما آسان‌تر مي‌كند؛ چرا كه توانايي مغز در پردازش تصاوير 60 هزار بار سريع‌تر از پردازش واژه‌ها و جملات است.

در اين بلاگ قصد داريم به تكنيك‌هاي طراحي يك اينفوگرافي خوب بپردازيم و به بايدها و نبايدهايي كه براي جذب مخاطب، توليد Lead و هدايت ترافيك بيشتر به وب‌سايت شما كمك مي‌كند نگاهي بياندازيم.

بايد‌ها طراحي اينفوگرافي

مخاطب‌تان را شناسايي كنيد

اولين كاري كه نياز است انجام دهيد اين است كه گروه هدف و پرسوناي‌ مخاطب را بشناسيد، دسته‌بندي كنيد و طبق خواسته‌هاي آن‌ها به طراحي و توليد اينفوگرافي بپردازيد. يكي از اهداف اصلي اينفوگرافي همان‌طوركه بالاتر اشاره كرديم، انتقال پيام در كم‌ترين زمان است. براي تركيب اطلاعات و گرافيك و در نهايت خلق يك اينفوگرافي جذاب، ابتدا نياز به شناخت مخاطبان است. در طراحي اينفوگرافي با 5 دسته از مخاطبان روبه‌رو هستيم: افراد مبتدي و تازه‌وارد، عموم مردم، مديران، متخصصان و مديران اجرايي. پس بهتر است در طراحي اينفوگرافي به نياز مخاطبان هدف توجه بيشتري نشان دهيد و اطلاعاتي را ارائه بدهيد كه براي او جذاب‌تر باشد.

محتواي خوب انتخاب كنيد

مخاطب براي محتوايي زمان مي‌گذارد كه ارزش خواندن و صرف زمان را داشته باشد، به همين دليل انتخاب محتواي مناسب به شدت اهميت دارد. دقت در جمع‌آوري اطلاعات و داده‌هاي مفيد در بهبود ساختار اينفوگرافي تاثيرگذار است. براي انتخاب محتواي درست مي‌توانيد مروري بر بلاگ 7 مرحله بازاريابي محتوا داشته باشيد.

الهام بگيريد و الهام‌بخش باشيد

براي طراحي اينفوگرافي بهتر است نگاهي به طرح‌هاي ديگر رقبا داشته باشيد، از آن‌هاي براي شروع كار الهام بگيريد و درنهايت با طراحي اينفوگرافي‌‌هاي‌تان الهام‌بخش ديگران باشيد. در طراحي اينفوگرافي مناسب توجه به رنگ‌ها و تصاوير انتخابي، اندازه و نوع فونت‌ها، جلوه‌هاي بصري، رعايت سادگي و وضوح اطلاعات از نكات ساده اما طلايي براي طراحي و توليد اينفوگرافي‌ها است.

مخاطب را شگف‌زده كنيد

اينفوگرافي مناسب‌ترين قالب براي انتقال اطلاعات و داده‌هاي جذاب و هيجان‌انگيز است. اگر به اطلاعات اينچنيني دسترسي داريد، مطمئن باشيد كه مخاطب از خواندن اينفوگرافي‌هاي شما چشم‌پوشي نمي‌‌كند. توجه به اين نكته به مخاطب كمك مي‌كند تا اطلاعات موجود در ذهنش را به چالش بكشد، به علامت‌ سوال‌هاي جديد بر بخورد و اطلاعاتي كه شما ارائه مي‌دهيد، را جايگزين اطلاعات قبلي خود بكند.

فرصت اشتراك‌گذاري را فراهم كنيد

توجه به پرسوناي مخاطب، علائق او، انتخاب محتواي مناسب و ديگر مواردي كه بالاتر به آن‌ها پرداختيم مخاطب را به دنبال كردن شما ترغيب مي‌كند و در صورتي كه داده‌ها همان چيزي باشد كه مخاطب به دنبالش بوده، احتمال به اشتراك‌گذاري آن بالاتر مي‌رود.

نبايد‌ها طراحي اينفوگرافي

در ادامه به نبايد‌هاي كه در طراحي اينفوگرافي بايد به آن‌ها توجه كنيد مي‌پردازيم:

مخاطب را با چارت‌هاي پر از داده گيج نكنيد

اگر مي‌خواهيد اينگيجمنت مخاطب را افزايش بدهيد و ارتباط خودتان را با او حفظ كنيد، بهتر است در استفاده از چارت‌ها براي انتقال داده‌ها مختلف، زياده‌روي نكنيد. اگر اطلاعات زيادي براي مخاطب داريد بهتر است آن‌ها را به چند دسته تقسيم كنيد و همه آن‌ها را يك‌جا و با يك نمودار يا عكس نشان ندهيد. اين مدل بيشتر باعث گيج شدن مخاطب مي‌شوند و علاقه او به ادامه خواندن مطالب را كم‌تر مي‌كند.

از انتخاب عنوان‌هاي كسل‌كننده بپرهيزيد

اولين و پررنگ‌ترين عنواني كه براي اينفوگرافي‌تان در نظر مي‌گيريد بايد آنقدر جذاب و هيجان‌انگيز باشد تا در اولين نگاه، رغبت مخاطب را براي دنبال كردن افزايش بدهد. بهتر است از تيترهايي استفاده كنيد كه لحظه اول اطلاعاتي به مخاطب نمي‌دهد اما او را وادار مي‌كند تا در انتهاي اينفوگرافي با شما همراه باشد. براي راهنمايي بيشتر پيشنهاد مي‌كنيم به وبلاگ 13 راه براي نوشتن تيترهاي جذاب و پربازديد سر بزنيد.

از فرمت‌هاي فانتزي استفاده نكنيد

استفاده از فونت‌هاي ساده و پرهيز از فونت‌هاي پيچيده و مفهومي به مخاطب كمك مي‌كند تا در مدت‌زمان كمتري اطلاعات را دريافت كند. همچنين داشتن ايده‌هاي خلاقانهو درك بالا نسبت به رنگ‌ها و فونت‌ها كمك مي‌كند تا اينفوگرافي‌هايي را طراحي كنيد كه خواندن و در معرض آن قرار گرفتن براي مخاطب خوشايند باشد. به خاطر داشته باشيد كه توجه به المان‌هاي ساده براي انتقال پيام‌ها، احساس بهتري را در مخاطب ايجاد مي‌كند.

تيم توليد محتواي متني و تصويري آژانس ديجيتال ماركتينگ ماكان تلاش مي‌كند تا با بهره‌گيري از دانش، خلاقيت و سليقه به شما براي توليد اينفوگرافي در قالب‌هاي مختلف ياري برساند.

منبع: آژانس ديجيتال ماركتينگ ماكان


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۵:۰۳ توسط:macanagency موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :