marketing

نقش هوش هيجاني در ديجيتال ماركتينگ

حتماً تا به حال عبارت “هوش هيجاني” را شنيده‌ايد. هوش هيجاني يا هوش عاطفي (Emotional Intelligence) به مفهوم توانايي شناخت و درك احساسات خود و ديگران و مديريت و هدايت اين احساسات به بهترين شكل و متناسب با موقعيت‌هاي گوناگون است. افرادي كه هوش هيجاني بالايي دارند، بهتر مي‌توانند تعارضات را مديريت كنند و ارتباطاتي اثربخش، مثبت و با همدلي بيش‌تر خواهند داشت.

اهميت استفاده از هوش هيجاني در بازاريابي و مديريت بر سازمان‌ها پوشيده نيست. اگرچه بسياري از مديران در مقابل اين ايده مقاومت مي‌كنند و ترجيح مي‌دهند صرفاً بر اساس منطق، مستندات و روندهاي پيشين تصميم‌گيري كنند. موفق‌ترين و بزرگ‌ترين مديران و كارآفرينان توانسته‌اند با تكيه بر هوش هيجاني خود در كنار به كارگيري علم و تجربيات، سازمان و بازار هدف را به خوبي مديريت كرده و با نفوذ به ذهن و قلب مخاطبان و مشتريان، در صنعت خود پيش‌رو باشند.

كاربرد هوش هيجاني در موضوعات بازاريابي و فروش بايد مانند يك بينش و تفكر به تمام بخش‌هاي سازمان منتقل شود تا روابط انساني، عواطف و نيازهاي مخاطبان در مقايسه با سودآوري كسب و كار در اولويت قرار گيرد. استفاده از هوش هيجاني در ديجيتال ماركتينگ يا بازاريابي ديجيتال كه طيف گسترده‌اي از مخاطبان و بازار را هدف قرار مي‌دهد، مي‌تواند در تحقق بسياري از اهداف بازاريابي و داشتن ايده‌هاي خلاقانه و متمايز، موثر واقع شود. امروزه رسانه‌هاي ديجيتال نقش بسيار مهمي در ارتباط كسب و كارها با مخاطبان هدف ايفا مي‌كنند. به همين دليل هوش هيجاني مي‌تواند در زمينه‌ي تعامل و ارتباط هدفمند با مخاطبان در اين رسانه‌ها، برانگيختن احساسات مخاطب و ترغيب آنان به تفكر و انجام عملي خاص مانند خريد، به طرز شگفت‌انگيزي مفيد واقع شود. جالب است بدانيد تنها حدود يك سوم مشتريان، از سوي برند مورد علاقه‌ي خود حس همدلي و درك شدن را دارند و عملكرد آن برند را مطابق با نيازها و سليقه‌ي خود مي‌پندارند.

مي‌توان هوش هيجاني را از ديدگاه بازاريابي در 5 بخش زير تعريف كرد:

  • خودآگاهي: هويت برند خود را بشناسيد و بدانيد ديگران درباره‌ي برند شما چه برداشت يا احساسي دارند؟ چه چيزي به آن‌ها ارائه مي‌كنيد؟ چرا شما را دوست دارند يا از شما فاصله مي‌گيرند؟
  • انگيزه: هدف اصلي و انگيزه‌ي شما از بازاريابي چيست؟ اين هدف چگونه مخاطبانتان را تحت تاثير قرار مي‌دهد يا چه سودي براي آنان دارد؟ كدام واكنش مخاطبان در شما انگيزه‌ي لازم را ايجاد مي‌كند؟
  • همدلي: آيا در فعاليت‌هاي بازاريابي خود، خلق ارزش، علايق و نيازهاي مشتري را در نظر مي‌گيريد يا صرفاً انجام تراكنش براي شما اهميت دارد؟ محصول يا خدمت شما در نهايت كدام يك از مشكلات يا نيازهاي مشتري را رفع مي‌كند و چه تاثيري در زندگي او خواهد داشت؟
  • خود تنظيمي يا Self-regulationآيا قادريد عوامل مُخل در نظم يا روند كار خود را كنترل كنيد؟ تا چه حد درمقابل تغييرات غير قابل پيش‌بيني انعطاف‌پذير هستيد؟ تا چه ميزان از تفكرات متفاوت و نظرات افراد درباره‌ي خود تاثير مي‌پذيريد؟
  • مهارت‌هاي اجتماعي: آيا مي‌توانيد پيام خود را به طور صحيح به مخاطبان برسانيد و با آن‌ها ارتباط موثر برقرار كنيد؟ آيا نسبت به مخاطبان خود شفافيت و صداقت داريد؟ تا چه حد به آن‌ها گوش مي‌دهيد؟ آيا مهارت‌هاي اجتماعي شما با هويت برند هم‌راستا است؟

 

5 مزيت استفاده از هوش هيجاني در ديجيتال ماركتينگ

افزايش ترافيك وب‌سايت

زماني‌كه پرسوناي مخاطب را به درستي شناسايي كرده و با استفاده از هوش هيجاني، علايق و تمايلات آنان را دريافته باشيد، مي‌توانيد حدس بزنيد كاربران از چه كلمات كليدي يا عباراتي در جست و جو استفاده مي‌كنند و چه قصدي دارند. سپس مي‌توانيد محتواي خود را بر اين اساس بهينه كرده تا مخاطب بتواند به راحتي وب‌سايت شما را بيابد. در نتيجه، بهينه‌سازي موتورهاي جست و جو(SEO) موجب افزايش ترافيك وب‌سايت خواهد شد.

افزايش نرخ تبديل

به كمك هوش هيجاني مي‌توانيد دريابيد وجود چه عواملي در لندينگ پيج يا صفحه فرود، در بهينه‌سازي نرخ تبديل مخاطبان شما اثرگذار است. براي مثال، اغلب مخاطبان، تماشاي ويديوي آموزشي درباره‌ي يك محصول و ويژگي‌هاي متمايز آن را به مطالعه‌ي يك متن طولاني ترجيح مي‌دهند. به اين ترتيب، با مشاهده‎‌ي ويديو و دريافت اطلاعات لازم، حس خوبي در مخاطب ايجاد مي‌شود كه وي را به كليك كردن روي CTAترغيب مي‌كند. بنابراين، بايد با توجه به پرسوناي مخاطب و هدف خود از طراحي لندينگ پيج، بايد بهترين نوع محتوا را براي جلب توجه و رضايت آن‌ها انتخاب كنيد.

توليد Lead

استفاده از هوش هيجاني در مراحل توليد Lead و ايجاد مشتريان راغب به استفاده از محصول يا خدمت شما بسيار موثر است. به ميزاني كه با مشتريان احساس همدلي داشته و احساسات و علايق آن‌ها را محترم شماريد، بيش‌تر به سمت شما جذب خواهند شد.

وفاداري مشتري

همان‌گونه كه اشاره شد، اهميت دادن به نيازها، خواسته‌ها و ايجاد ارزش براي مشتري، موجب رضايت و وفاداري مشتري خواهد شد. درنتيجه، مديريت Lead و استفاده از هوش هيجاني مي‌تواند اين فرآيند را تسريع كرده و تير شما را به هدف بزند.

افزايش نرخ بازگشت سرمايه يا ROI

با اين وجود كه هدف از به‌كارگيري هوش هيجاني در بازاريابي، تعامل هدفمند، مديريت احساسات، ايجاد ارزش و نفوذ به ذهن و قلب مشتريان است و سودآوري در اولويت بعدي قرار مي‌گيرد، اما افزايش نرخ تبديل و مشتريان وفادار به افزايش نرخ بازگشت سرمايه (ROI) مي‌انجامد.

 

آژانس ديجيتال ماركتينگ ماكان به كسب و كار شما كمك مي‌كند تا با استفاده از هوش هيجاني، از مزاياي ديجيتال ماركتينگ در بيشترين حد ممكن بهره‌مند شويد.

منبع: آژانس ديجيتال ماركتينگ ماكان


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۴:۱۴ توسط:macanagency موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :