marketing

هرآنچه بايد در مورد مزيت رقابتي و پيشي‌گرفتن از رقبا بدانيد

در بلاگ‌هاي قبل به مهم‌ترين ويژگي‌هاي محيط كسب‌و‌كار كنوني اشاره كرديم. پويايي محيط و رشد سريع تكنولوژي، سازمان‌ها را در شرايطي قرار مي‌دهد كه براي باقي‌ماندن در عرصه رقابت بايد در استراتژي‌هاي خود بازنگري كنند. هدف از طراحي استراتژي در هر سازمان، كسب مزيت رقابتي است. از طريق مزيت رقابتي، سازمان قادر خواهد بود تا با پيشي گرفتن نسبت به رقبا، به سودآوري و سهم بازار بيشتر دست يابد. در اين بلاگ قصد داريم ماهيت و انواع مزيت رقابتي را كه فلسفه وجودي هر سازمان است، بررسي كنيم.

مزيت رقابتي چيست؟

مزيت رقابتي شامل مجموعه عوامل و قابليت‌هايي است كه از طريق آنها شركت مي‌تواند سودآوري بيشتري نسبت به رقبا كسب كند. در حقيقت، مزيت رقابتي، منجر به برتري شركت در مقايسه با رقبا در نزد مشتري مي‌شود. براي مثال اپل در طراحي و نوآوري مزيت دارد. ارائه خدمات ارزان‌تر در صنعت خرده‌فروشي توسط وال‌مارت يك مزيت رقابتي محسوب ‌مي‌شود. سرعت خدمت‌رساني بالا و تحويل به موقع، فاصله فدكس را در صنعت خدمات پستي، از ساير فعالان اين حوزه، بيش‌تر كرده است.

چنانچه سازمان بتواند نقاط قوت داخلي خود را با فرصت‌ها و عوامل موفقيت بيروني تطبيق دهد، به مزيت رقابتي دست مي‌يابد. اين شرايط منجر به سودآوري و كسب درآمد براي شركت شده و امكان پيشي گرفتن از رقبا براي سازمان فراهم مي­شود. مزيت رقابتي يك پديده ثابت و هميشگي نيست، بلكه در اثر تغيير ايجاد مي‌شود و به دليل شكل‌گيري يك جريان رقابتي، احتمال دارد با تقليد رقبا از بين برود.

انواع مزيت رقابتي

مايكل پورتر سه استراتژي عمومي كه سازمان­ها از طريق آنها مي‌توانند نرخ سودآوري بالاتري نسبت به رقبا كسب كنند را تعريف مي‌كند:

  • مزيت هزينه: ارائه محصول يا خدمتي ارزان‌تر نسبت به رقبا. شركت‌ها از طريق توليد محصولات در حجم بالا كه منجر به صرفه‌جويي ناشي از مقياس مي‌شود يا قدرت چانه‌زني براي صرفه‌جويي در تامين مواد اوليه قادر خواهند بود، هزينه تمام شده محصول يا خدمت خود را كاهش دهند. باز طراحي مجدد محصولات هم مي‌تواند در هزينه‌ها صرفه‌جويي كند. شركت فولكس واگن هزينه‌هاي توسعه و قطعات محصول خود را با طراحي مجدد 30 مدل مختلف خود در چهار پلتفرم مجزا كاهش داد.
  • مزيت تمايز: ارائه محصول يا خدمتي كه نسبت به ساير محصولات متمايز بوده و مشتري مايل باشد قيمتي بيش‌تر به دليل هزينه تمايز آن پرداخت نمايد. آمازون با ارائه خدمات متمايز در كتاب‌فروشي آنلاين، توانست بسياري از مرزهاي كسب‌و‌كار را جابه‌جا كند. تمايز در مقايسه با هزينه، مبناي مطمئن‌تري براي مزيت رقابتي است. چرا كه موقعيت مزيت هزينه ممكن است به دليل رقبايي كه در كشورهاي ارزان فعاليت مي‌كنند يا عدم قطعيت محيط كسب‌و‌كار و نوسانات بازار ارز، به خطر بيفتد. محصول يا خدمتي كه شما ارائه مي‌دهيد مي‌تواند از نظر ويژگي و عملكرد، تكنولوژي به كار گرفته شده، كيفيت و … از محصولات و خدمات رقبايتان متمايز باشد.

نكته­اي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه تمايز صرفا به مشخصات فيزيكي يك محصول محدود نمي‌شود. زمينه‌هاي ايجاد تمايز در تمامي محيط كسب‌و‌كار، ابعاد مختلف ارتباط با مشتري و نحوه خدمت‌رساني وجود دارد.

  • تمركز: تمركز به معناي اجراي استراتژي در بخش مشخصي از صنعت مي‌باشد. در حقيقت كسب‌و‌كارها حوزه فعاليت خود را براي اجراي استراتژي رهبري هزينه يا تمايز، محدود مي‌كنند و به جاي اينكه كل صنعت را در نظر بگيرند، حوزه مشخص و محدودي را براي فعاليت انتخاب مي‌كنند.

شركت‌ها از طريق ايجاد مزيت رقابتي، درآمد كسب مي‌كنند. بنابراين براي استفاده از فرصت‌هايي كه منجر به خلق مزيت رقابتي مي‌شوند بايد محيط كسب‌و‌كاري كه در آن فعاليت مي‌كنيم را به دقت بشناسيم و از طريق نقاط قوت و توانمندي‌هاي سازماني به سودآوري برسيم. نكته قابل توجه در طراحي استراتژي براساس مزيت رقابتي آن است كه رهبري هزينه و تمايز، عمدتا دو استراتژي ناسازگار هستند. بدين معنا كه اگر بنگاهي بخواهد هر دو استراتژي را به صورت هم‌زمان دنبال كند، علاوه بر سودآوري كم، ميان مجموعه­ متناقضي از قراردادهاي سازماني و عملكرد ضعيف، درجا مي‌زند.

تبليغات، ابزار اصلي تاثيرگذاري و تقويت ادراك مشتري است. امروزه تاثيرگذاري تبليغات سنتي در مقابل تبليغات دهان به دهان و وايرال ماركتينگ (بازاريابي ويروسي) كم‌تر شده است. تبليغات نوين، كم‌تر بر مشخصات محصول و بيش‌تر بر تجربه برند، هويت قومي، ارزش‌هاي مشترك و گفتگوي احساسي تمركز مي‌كنند. شركت تبليغاتي مات با ارائه كليه خدمات بازاريابي، كسب‌و‌كار شما را در ايجاد و حفظ مزيت رقابتي و سودآوري بيش‌تر ياري مي‌كند.

منبع: شركت تبليغاتي مات


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۵:۱۶ توسط:macanagency موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :